بازار کار روانشناسی با مدرک کارشناسی و ۱۰ موقعیت خوب برای کار

 

درست است که در بسیاری از زمینه های شغلی روانشناسی حداقل مدرک مورد نیاز برای فعالیت کارشناسی ارشد است ولی با کمی مطالعه و جست و جو می توانید شغل مورد نظرتان را دررا حتی با مدرک کارشناسی پیدا کنید. در یک مطالعه مشخص گردید که فقط ۲۵ درد افراد با مدرک کارشناسی به ادامه ی تحصیل می پردازند و بقیه با همان مدرک کارشناسی به تحصیلات خود پایان می دهند. لذل این خیلی مهم است که شما شغلی متناسب با خلقیات و اطلاعات و تحصیلات خود پیدا کنید.  در زیر چندین موقعیت را که می توان در آن مشغول به کار شد را نام می بریم. شما دوستان خلاق با خلاقیت خود می توانید به آنها بی افزایید و خود را محدود به اینها نکنید.

۱- نماینده ی فروش و بازاریابی : روانشناسان از روابط بین فردی بالایی نسبت به افراد دیگر برخوردار هستند و می توانند ارتباطات ماثر تری در این زمینه با دیگران بر قرار کنند. لذا دانشجویان روانشناسی با گذراندن چندین کارگاه در این زمینه مانند روابط ماثر یاارتباطات هوشمند می توانند در این زمینه موفق باشند.

۲- نمایندگان تبلیغ :  در حالی که مورد اول بر ارتباط تاکید داشت مورد دوم به قدرت اقناع روانشناسان تاکید دارد و اعتقاد دارد که روانشنان از قدرت اقناع خوبی برای تبلیغ محصولات دارند و می توانند اجناس و محصولات کمپانی ها را بصورت ایده آل تبلیغ کنند. با کمی تجربه و کار آموزی در این زمینه می توانید نمایندگان تبلیغ خوبی باشید.

۳- تکنسین روانپزشکی : افرادی که علاقه به کار درمانی در مراکز و کلینیک ها را دارند با مدرک کارشناسی می توانند زیر نظر یک روانشناس متخصص یا یک روانپزشک به فعالیت بپردازند. اگر چه کارهای انان تخصصی نیست ولی حس روانشناس بودن آنها را تا حدی راضی می کند. وظایف آنها می تواند : کمک به بیماران با کمک های اساسی، اموزش مهارت های زندگی و کمک به مرتب کردن پرونده های بیماران باشد .

۴- مشاوران شغلی : اگر شما از کمک کردن به افراد برای شناخت توانایی هایشان لذت می برید مورد چهارم موردی ایده آل برای شما است. بعضی افراد با معلولیت های محدود به دنبال توانایی های خود برای یافتن شغل و توانبخشی خود هساند که ما روانشناسان می توانیم با آنها کمک کنیم.

۵- آزادی های مشروط : این مورد که بازار کار آن در ایران کمی طول می کشد تا جا بیافتد به این اشاره دارد که روانشماسان می توانند در دادگاه عدالت کیفری مشغول به کار شوند. اگر فردی مجرم یا تبهکار به صورت مشروط ازاد شود، کار روانشناسان این خواهد بود که بر مجرم در منزل ، محل کار و مدارس نظارت داشته باشند و توصیه ها وگزارشهایی برای دادگاه فراهم آورند.

۶- نویسنده : روانشناسان می توانند نویسندگان خوبی باشند. بعضی از موقعیتهای خوب نویسندگی می تواند نویسندگی تبلیغات، نویسندگی روزنامه ها و نویسندگی فنی باشد. چرا که اینها نیازمند مهارتهای ارتباطی خوب باشد.

۷- محققان در بازار : موقعیت بعدی می تواند در شرکت ها کارخانه ها و بازارهای تجاری باشد . شما می توانید اطلاعات خود را در زمینه انجام مصاحبات شغلی و انجام نظر سنجی و تفسیر نتایج آنها و انجام تست های سنجش برای استخدام در اختیار مدیران شرکت ها قرار دهید و زمینه های همکاری خوبی با آنها برقرار کنید.

۸- مراقبت از کودکان : شما می توانید با مدرک روانشناسی در مراکز بهداشت روانی مرتبط با کودکان کار کنید. معمولا این موقعیت به مراقبت از کودکان اشاره دارد. مثلا می توانید در مهد های کودکان به کار مشغول شوید و حتی می توانید خود مراکز مراقبت خود را تاسیس نمایید.

۹- دستیاری در آزمایشگاه : اگر شما علاقه به کار های آزمایشی و روانشناسی تجربی دارید می توانید با ثبت نام در قسمت ازمایشگاههای روانشناسی موسسات یا دانشگاهها علاقه ی خود را دنبال کنید. این مراکز عمدتا با قرار دادهای خود با ادارات و شرکت ها رفتارهای انسان ها را مورد آزمایش قرار می دهند و تحقیقات خود را انجام می دهند.

۱۰- معلم حرفه ای : شما می توانید با یک گواهی آموزش یا سابقه ی اموزش به همراه مدرک کارشناسی روانشناسی به کار آموزشی و معلمی بپردازید. ویا می توانید به عنوان مشاوره در مدارس یامعلم پرورشی مشغول به کار شوید.

در پایان باید خاطر نشان شود که موقعیت های شغلی روانشناسی بسیار گسترده تر از این موارد است و شما عزیزان با کمی تفکر و با شناخت محدودیت های و توانمندی های خود می توانید کار مورد علاقه ی خود را پیدا کنید.

منبع :

جمع آوری شده در خانه ی روانشناسی ایران

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید