۱۰ اصل ابتدایی که باید در مورد روانشناسی بدانید

 

آیا شما تازه با روانشناسی آشنا شدید؟ در ابتدا شاید کسی که وارد روانشناسی می شود کمی روانشناسی را سر در گم بداند و کمی شگفت زده شود. ولی روانشناسی داری اصولی است که در همه جا و همه زمان می توانید موضوعات را با آن محک بزنید.

۱- روانشناسی علم مطالعه ی ذهن و رفتار است : روانشناسی علمی است که به مطالعه ی فرایندهای ذهنی و رفتار می پردازد. psyche از زبان یونانی گرفته شده است و به معنای روح و همان نفس می باشد و logia به معنای مطالعه می باشد. بنابراین روانشناسی به معنای مطالعه ی فرایندهای ذهنی می باشد. روانشناسی از فلسفه و زیست شناسی بوجود آمده است و با رسته های دیگری مثل پزشکی و جامعه شناسی و زبان شناسی مفاهیم مشترکی دارد.

۲– روانشناسی از روشهای علمی برای تحقیقات خود سود می برد : روانشناسان به مدد روشهای علمی می توانند روابط بین متغییر ها را بررسی کنند . در واقع وجود همین روشها است که روانشناسی را علمی می کند.

۳- روانشناسی رویکردهای مختلفی دارد : بسیاری از مفاهیم و موضوعات روانشناسی را می توان از دیدگاههای مختلفی نگاه کرد. به عنوان مثال خشونت را در نظر بگیرید. شاید روانشناسی از دیدگاه زیستی به خشونت نگاه کند و روانشناسی دیگر از رویکرد فرهنگی و خانوادگی به آن نگاه کند. برخی از دیدگاههای مطرح عبارتند از : رویکرد زیست شناختی ، رویکرد تکاملی ، رویکرد رفتاری ، رویکرد شناختی و دیدگاه انسانگرا و…

۴- روانشناسی دارای زیر شاخه های فرعی متعددی می باشد : برخی از مطرح ترین زیر شاخه ها در روانشناسی روانشناسی بالینی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی شناختی، روانشناسی رشد و روانشناسی اجتماعی و … می باشد.

۵- روانشنسی فقط به درمان نمی پردازد : درست است که درمان بخش اعظمی از روانشناسی را می پوشاند ولی تنها زمینه ی کاربردی در روانشناسی نیست. روانشناسی شامل زمینه های کاربردی دیگر از جمله آموزش، پژوهش و مشاوره، کالج ها و دانشگاه،  شرکت های خصوصی ، مدرسه،  بیمارستان ها وادارات دولتی، نیز می باشد.

۶- هر چیزی که در اطراف شماست موضوع روانشناسی است : روانشناسی فقط موضوع کلاس و جلسه ی درمان نیست بلکه در همه ی زمینه ها می توان از روانشناسی استفاده کرد. برای مثال به تبلیغات تلویزیونی نگاه کنید که پر از تکنیک های روانشناسی برای فروش محصولات می باشد.

۷- روانشناسی کاوش در هر دو زمینه ی کاربردی و نظری است : روانشناسی فقط به تحقیقات نظری یا همان تحقیقات بنیادی نمی پردازد. در ابتدا برای یاد گیری هر علمی باید تاریخچه و نظریات آن علم را یاد بگیریم و پس از آن استفاده از این نظریات در تولید جنبه های کاربردی گوناگون می باشد.

۸- روانشناسی طیف گسترده ای از فرصتهای شغلی را ایجاد می کند : اگر یکی از دغدغه های شما پیدا کردن شغل در روانشناسی می باشد باید گفت که روانشناسی طیف شغلی بسیار متنوعی دارد که خود شما نیز می توانید با خلاقیت خود به این طیف بیافزایید. زمینه های شغلی تا حد زیادی به مدرک تحصیلی شما و اختیارات شما در آن زمینه بستگی دارد. پس اینکه شما فقط باید کلینیک درمان داشته باشید تفکری قدیمی در روانشناسی محسوب می شود.

۹- تحقیقات روانشناسی در هر دو زمینه ی رفتارهای بهنجار و نابهنجار می باشد : هر وقت که سخن از روانشناسی زده می شود همه ی مردم فکرشان به سمت تشخیص و درمان اختلالات رفتاری نابهنجار می رود ولی جالب است که بدانیم حوزه ی وسیعی از تحقیقات روانشناسی مرتبط به رفتارهای طبیعی می باشد.

۱۰- روانشناسی به دنبال توصیف ، تبیین ، پیش بینی و اصلاح رفتار می باشد : روانشناسی پس از توصیف افکار و رفتار افراد به دنبال کشف چرایی وقوع این رفتارها است و پس از آن تلاش می کند تا کشف کند در آینده چه زمانی رفتارها بروز می کند و در تلاش برای اصلاح رفتارهای غیر هادی می باشد.

 

منبع :

ترجمه شده در خانه ی روانشناسی ایران

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید